Linton Heights and Swavesey Primary Schools make the running at cross country

PUBLISHED: 07:00 11 December 2017

South Cambs School Sports Partnership Big Schools cross country competition at Wimpole Hall, Royston. Picture: Keith Heppell

South Cambs School Sports Partnership Big Schools cross country competition at Wimpole Hall, Royston. Picture: Keith Heppell

Iliffe Media Ltd

Pupils out in force at South Cambs School Sports Partnership event

Linton Heights and Swavesey Primary Schools were the top performers at the South Cambs School Sports Partnership Cross Country at Wimpole Hall.

There were more than 800 runners taking part in the annual event, which was competed for over the 1,600m course by youngsters in Years 3, 4, 5 and 6.

The top three placed runners in each school scored points for their team, but individuals could also enter to compete for one of the top-three medal-winning positions in each race.

Linton Heights claimed the team crown for the Year 3/4 age events, and Swavesey took the trophy in the Year 5/6 age category, with the overall team results based on schools entering a team in all four year-group races.

The School Games values for the event were determination and self belief, and each school was asked to nominate a child demonstrating either or both of the credentials, with awards handed out at the end of the event.

Young sports leaders from Bassingbourn Village College and Comberton Village College, as well as the uniformed services group from Cambridge Regional College and other volunteers, helped ensure the smooth running of the event.

Individual results: Year 6 boys’ – 1 Jack Crisp (Histon & Impington), 2 Marcel Corey (Linton Heights), 3 Rupert Tideswell (Linton Heights); Year 6 girls’ – 1 Nicole Kitooke (Bar Hill), 2 Rose Green (The Meadow), 3 Daisy Garner (Cottenham); Year 5 boys’ – 1 Ivan Hristoskov (Swavesey), 2 Lewis Kincaid (Histon & Impington), 3 George Jennings (Swavesey); Year 5 girls – 1 Evie Flockhart (Swavesey), 2 Abbie Tod (Bar Hill), 3 Sheila Briginshaw (Swavesey); Year 4 boys’ - 1 Thomas Richards (Swavesey), 2 George Harrison (Swavesey), Edward Jennings (Swavesey); Year 4 girls’ – 1 Cressida Hughes (Linton), 2 Ella Watkinson (Girton Glebe), 3 Charlotte Storer (Histon & Impington); Year 3 boys’ – 1 Edward Fuller (Willingham), 2 Finlay Saward (Swavesey), 3 Robert Fuller (Willingham); Year 3 girls – 1 Casey Burridge (Linton Heights), 2 Imogen Tooley (Steeple Morden), 3 Imogen Reddish (Swavesey).

Team results: Year 3/4 - 1 Linton Heights, 2 Histon & Impington, 3 Swavesey; Year 5/6 – 1 Swavesey, 2 Histon & Impington, 3 Cottenham.

Determination and self belief winners: Sasha William-Movoz (Swavesey Primary), Elizabeth Cvrcek (Histon & Impington Juniors), Isla Overton (Willingham), Liam Place (Caldecote), Evie Reynolds (Fenstanton and Hilton), Lara Middleton (Hatton Park), Henry Bathmaker (Steeple Morden), Edward Pentland (Waterbeach), Amber Zazhanje (Linton Heights), Esther Morris (The Meadow), Annabelle Fairley (Cottenham), Jessica Eaton (Monkfield Park), Ragavan (Bar Hill), Ruth Faulkner (Girton Glebe).

comments powered by Disqus

More news stories

Live Traffic Map

Most read stories

Image alt text goes here

Find the perfect role for you – or advertise a vacancy

Find out more

Image alt text goes here

Search for your next home – and read our sparkling content

Find out more

Image alt text goes here

Share your news, pictures and videos with us

Find out more