Home   Sport   Article

Trio earn category wins at Hammersmith Head




Representatives from Cambridge 99's winning Quintin Head M1 crew at the prize giving - Sam Philpott, Nick Thorn, Sammi Tarling, Matt Moore, Will Young (7599966)
Representatives from Cambridge 99's winning Quintin Head M1 crew at the prize giving - Sam Philpott, Nick Thorn, Sammi Tarling, Matt Moore, Will Young (7599966)

Cambridge 99, Cambridge University Women’s Boat Club and Cantabrigian secured category wins at the Hammersmith Head.

In the two-and-three-quarter mile race, organised by Auriol Kensington Rowing Club, Cambridge 99 continued their recent good form.

Matt Moore, Alex Shaw, Sam Philpott, Will Young, Nick Thorn, Karel Kabelik, Andrew Marsden, Clay Roberts and cox Jonathan Anderson stormed the course in the open intermediate eights category to win in 10min 46sec.

Following shortly behind were Nines men’s second crew in the open club eights.

Alistair Martin, Ashley Mander, Josh Butler, Ben Mackworth, Joe Lillis, Will Todd, Peter Stevens, Edward Erelt and cox Sammi Tarling clocked 11.10.2 for first in a strong category.

Nines’ women’s W2 crew raced in the club event, and it was the first experience of racing on the Tideway for many of the crew as they posted a time of 13.06.5.

CUWBC had three crews in action at the event, all in the open championship eight category.

Their B crew, which included Denmark world championship rower Ida Jacobsen, were first in 11.06.9, with the C crew, that included president Abigail Park, second in 11.25.1.

The A boat, which was nominally lightweights, was fourth in the category in 11.52.4.

Cantabrigian’s crew of Andrea de Bruin, Ellie Darlington, Ann Laube, Valentina Sassow, Ellie Milne, Eve Beere, Debs Oakley, Georgia Vann and cox Amy Henfrey won the women’s intermediate eights event, and were fourth fastest women’s crew overall.

Elsewhere, Hills Road Sixth Form College’s Jeremy Austin had his first race in a single scull at the inaugural Head of the East event in St Neots.

He not only won the junior event in 8.51, but was also the fastest overall sculler by one second.

Coach Andy Johnson said: “It was a very good result particularly for a first race in challenging strong crosswind conditions.”

On Sunday, the Light Blues had their second and final official Boat Race build-up fixture, taking on Oxford Brookes.

There were tricky conditions on the Tideway, but from the Surrey station they earned victory in all three pieces of work by varying, and in some cases considerable distances.



This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies - Learn More